
Menu
Uddannelsesforbundet har indgået aftale om fornyelse af overenskomsterne for AMU JUUL, Behandlingsskolerne, DEKRA, Trafikskolen og UCplus.
Der kunne ikke opnås enighed med A2B om en ny overenskomst på sprogcenterområdet eller med Hans Knudsen Instituttet på STU-området. Det betyder, at overenskomstfornyelsen af de to overenskomster følger de vilkår, der er beskrevet i forligsmandens mæglingsforslag.
På OK25 – privat finder du en gennemgang af resultaterne for hver enkelt overenskomst.
Medlemmer på de pågældende arbejdspladser skal de kommende uger stemme, om de ønsker at vedtage den nye overenskomst. Urafstemningen åbner den 26. marts.
Alle stemmeberettigede medlemmer vil modtage information om resultaterne og en mail med et personligt link til afstemningen. Der kan stemmes frem til den 7. april kl. 20.00.
Uddannelsesforbundet mangler stadig at forhandle overenskomsten for Glad Fonden.
Da den først udløber den 1. april, forhandler vi den separat fra de øvrige OK25-overenskomster.