Ja til nye overenskomster for privatansatte

Et flertal af både Uddannelsesforbundets medlemmer og øvrige privatansatte stemte ja ved den netop afsluttede urafstemning om OK25-resultatet.

En mindre gruppe af Uddannelsesforbundets medlemmer, som er ansat på private uddannelsesinstitutioner, har sammen med resten af de ansatte på det private arbejdsmarked fået nye overenskomster. 

Resultatet af urafstemningen er i dag den 9. april blevet offentliggjort af forligsmanden.

Det er medlemmerne på A2B, AMU JUUL, Behandlingsskolerne, DEKRA, Hans Knudsen Instituttet, Trafikskolen og UCplus, der har stemt om de nye overenskomster. 

Tre ud af fire stemte

76 procent af de berørte medlemmer stemte ja til de nye overenskomster. Stemmeprocenten var på 75 procent.

- Jeg er glad for, at 75 procent har stemt. Det viser, at medlemmerne er engagerede i, hvad der kommer ud af overenskomstforhandlingerne. Og så er jeg selvfølgelig også rigtig glad for, at flertallet af medlemmerne bakker op om de resultater, der er opnået, siger Hanne Pontoppidan, formand for Uddannelsesforbundet.

På tværs af alle fagforbund, der som Uddannelsesforbundet er med i Fagbevægelsens Hovedorganisation (FH), havde 82,5 procent sat kryds ved ja.

Resultatet betyder, at overenskomsterne nu træder i kraft.

Læs mere

Læs mere om OK25-resultatet for Uddannelsesforbundets medlemmer her: