TR-undersøgelse: Styrke giver indflydelse

I foråret bad vi jer tillidsrepræsentanter om at besvare et spørgeskema om jeres vilkår, rolle og oplevelse af at være klædt på til TR-opgaven. Knap halvdelen af jer har svaret. Mange tak for det. Her får I de vigtigste overskrifter blandt resultaterne.

At gøre en forskel motiverer til at blive TR

Det er især ønsket om at gøre en forskel, der motiverer medlemmer til at blive TR. 

De tre vigtigste drivkræfter er: 

  • At skabe samarbejde og dialog. 
  • At få indflydelse. 
  • At sikre kollegernes vilkår.

Desuden er mange blevet opfordret af kollegerne til at stille op. 

Undersøgelsen viser samtidig, at selvom rollen som tillidsrepræsentant kan være krævende, er engagementet stort. Hele otte ud af ti TR ønsker at blive genvalgt. 

Overblik og kompetencer giver styrke

Et godt overblik over arbejdspladsen, kollegerne og samarbejdssystemet er afgørende for at lykkes som TR.

Undersøgelsen viser, at:

  • Jo længere erfaring TR har, desto større er oplevelsen af overblik.
  • Nye TR efterspørger mere støtte til den komplekse opgave, det er at være TR.
  • TR, som bruger sekretariatet til sparring og rådgivning, føler sig generelt bedre rustet til rollen. 

Om respondenterne i undersøgelsen

  • 49,5 procent af alle TR har deltaget i undersøgelsen. 
  • Svarene fordeler sig med 38 procent kvinder og 62 procent mænd. 
  • 57 procent har været TR i mindre end fire år.
  • 61 procent er over 50 år. 

Brug sekretariatets tilbud og hinanden

Vi opfordrer både nye og erfarne TR'er til at bruge de forskellige tilbud om hjælp og sparring, der findes.

Det gælder: 

Ingen skal stå alene med TR-opgaven.

Her gør TR den største forskel

TR bruger især tid på formelle samarbejdsfora – MED og SU - samt på arbejdstid og løn. Desuden fylder kontakt med kolleger og omsorg for deres trivsel meget. 

Det betaler sig at bruge tid i MED og SU, for udover overenskomsten er de personalepolitikker, som bliver lavet i samarbejdssystemet, gode redskaber til at få indflydelse. 

Så mange TR angiver at få indflydelse på…

  • Løn: 65 procent.
  • Arbejdstid: 58 procent.
  • Ansættelser: 49 procent.
  • Processen ved afskedigelser: 43 procent.

Dialog er nøglen

Vi anbefaler TR at have tæt kontakt til medlemmerne, da det stiller dig stærkere over for ledelsen.

Undersøgelsen viser, at der er sammenfald mellem de emner, TR drøfter med henholdsvis kollegerne og med ledelsen. Det gælder især løn, arbejdstid og trivsel, men også organisatoriske og pædagogiske temaer. TR oplever at få sit mandat styrket via kollegerne, og mange finder, at samarbejdet med ledelsen fungerer godt.

For at kende kollegernes ønsker og behov bruger TR mange forskellige metoder. De klassiske medlemsmøder spiller fortsat en vigtig rolle, men flere arbejder også med den personlige dialog med kollegerne og nye metoder som 3:3-undersøgelser.

Organisering begynder med relationer

Mange TR’er møder nye kolleger allerede ved ansættelsen eller kort efter, at en ny kollega er tiltrådt. Det giver en oplagt mulighed for at byde velkommen og fortælle om fællesskabet i Uddannelsesforbundet.

Undersøgelsen viser, at flere TR'er efterspørger mere støtte til at organisere kolleger. De angiver at, de savner gode argumenter og redskaber til at tage samtalen om medlemskab.

Kontakt Henrik og Sigrid, hvis du savner råd og sparring

Sigrid og Henrik fra Uddannelsesforbundets sekretariat står klar til at hjælpe med konkrete redskaber og sparring til dit arbejde med organisering på arbejdspladsen.

Se deres kontaktoplysninger herunder.